Oulun kaupunginkirjasto - maakuntakirjasto
Musiikin ja säveltäjien Oulu - etusivulle
Takaisin | Esiintyjät vuosittain | Vakiokalusto

Kuusrockin esiintyjät vuosittain 1973 - 1991

1973
Perjantai 20.7. Lauantai 21.7. Sunnuntai 22.7.
Kestapo (Oulu)
Topmost (mk II, Oulu)
Tonics (Tornio)
Elonkorjuu
Yellow
Pepe & Paradise
Wigwam
Isokynä Lindholm &
Mike Westhues (USA)
Child (Ii)
Gugi, Arto Vilkko & Nenä
Suikkis 
Timjam (Oulu)
Lion Blend (Ylivieska)
Kosmos
Karaian (Ruotsi)
Mendoza (Ruotsi)
Tasavallan Presidentti
Pugh Rogefelt (Ruotsi)
Wigwam
Heavy Petting (Kajaani)
Mixture (Oulu)
Tasavallan Presidentti
Mendoza
Alwari Tuohitorvi
Remu & Hurriganes
 

Kolmen päivän pääsylippu 20 mk. (LP-levyn normaalihinta 24 mk.)


1974
Lauantai 6.7. Sunnuntai 7.7.
Battaglia
Pastori Pohjalainen & Defiers
Hullujussi
Remu & Hurriganes
Isokynä Lindholm & Orfeus
NQB (Ruotsi)
Alwari Tuohitorvi
Geordie (Englanti)
Express (Oulu)
Tabula Rasa
Kosmos
Juice Leskinen & Coitus Int.
Matthews
Tears (Ruotsi)
Tasavallan Presidentti
 

Kahden päivän pääsylippu 22 mk.


1975
Lauantai 19.7. Sunnuntai 20.7.
Victorys (L-Saksa)
Rexi & Napoleon
Kummitus
Virtanen
Yellow
Juice Leskinen & Coitus Int.
Alwari Tuohitorvi
Dr. Feelgood (Englanti)
Paper Lace (Englanti)
Mikko Alatalo & Tabula Rasa
Express (Oulu)
Colombo
Allan Russack (Australia)
Hullujussi
Jukka Tolonen band
Hurriganes
Kahden päivän pääsylippu 25 mk.

Jukka Tolonen band: Tolonen, kitara; Pekka Pohjola, basso; Esko Rosnell, rummut; Esa Kotilainen, koskettimet; Paroni Paakkunainen, puhaltimet. 

1976
Lauantai 24.7. Sunnuntai 25.7.
Dead End 5. (peruuntui)
Royals
The H-band (Kajaani)
Alwari Tuohitorvi
Hellraisers (Englanti)
Procol Harum (Englanti)
Sodoma (Kempele)
Timjam (peruuntui) (Oulu)
Amulet
Victorys (Saksa)
Hi Vibrations (Englanti)
Seppo Närhi & Kalmar Union
Mikko Alatalo
Alvin Stardust (Englanti)
Kahden päivän pääsylippu 30 mk. 

Lauantain aloitus myöhästyi, mistä aiheutui ohjelmamuutoksia ja peruuntumisia. 


1977
Lauantai 23.7. Sunnuntai 24.7.
Uolevi Nikander Group (Oulainen)
Jimi Sumén & Dreams
Dead End 5
Vanha Isäntä
Mikko Alatalo & Tabula Rasa
Ian Gillan Band (Englanti)
Eddie & the Hot Rods (Englanti)
ELF (Kajaani)
Reijo Karvonen & Ikaros
Country Express
Kaseva
Alwari T.
Allan Russack (Australia)
H.E.C.
 

Kahden päivän pääsylippu 35 mk.


1978
Lauantai 23.7. Sunnuntai 24.7.
Eppu Normaali
Ramblers (Oulu)
Group
Teddy & the Tigers
Little Bob Story (Ranska)
Pirates (Englanti)
Steve Hillage Band (Englanti)
Kaamos
Reijo Karvonen & Ikaros
H-band (Kajaani)
Kaseva
Allan Russack (Australia) & Jukka Tervo (Oulu)
Piirpauke
 

Kahden päivän pääsylippu 40 mk.


1979
Lauantai 21.7. Sunnuntai 22.7.
Freddie Falcon & V8
Pelle Miljoona & 1980
Spiders (Oulu)
Eppu Normaali 
Teddy & the Tigers
Hurriganes
Stiff Little Fingers (P-Irlanti)
Members (Englanti)
Mika & Turkka Mali
Kari Peitsamo
Veltto Virtanen
Ramblers (Oulu)
Jimi Sumén Project
Kojo
Maarit
 

Kahden päivän pääsylippu 40 mk.


1980
Lauantai 19.7. Sunnuntai 20.7.
Zero Nine (Kuusamo)
Yets (Oulu)
Hassisen Kone
Pelle Miljoona Oy
Eppu Normaali
Iron Maiden (Englanti)
Bad Manners (Englanti)
Se
M.A. Numminen Underground rock
Kauko Röyhkä Combo (Oulu)
Juice Leskinen Slam
Maarit
Rockin Dopsie and the Cajun Twisters (USA)
Kahden päivän pääsylippu 50 mk. 

Kauko Röyhkä combo tällä keikalla: Riku Mattila, kitara; Heikki Tikka, rummut ja Harri Sarkkinen, basso. Lisävahvistuksena Jamppa Heikkinen, kitara ja Lare Heikkinen, kosketinsoittimet.

1981
Lauantai 17.7. Sunnuntai 18.7.
IC-Rock (Pudasjärvi)
Riff-Raff (Oulu)
Slippers
Hassisen Kone 
The Blues Band (Englanti)
Saxon (Englanti)
Hanoi Rocks
Gambler (Liminka)
Sig
Juice Leskinen Slam
Kassu Halonen Recording Band
Kauko Röyhkä & Narttu (Oulu)
Pelle Miljoona Oy
Zantees (USA)
 

Kahden päivän pääsylippu 60 mk.


1982
Lauantai 24.7. Sunnuntai 25.7.
Popeda
Lama
Luther (Oulu)
Zero Nine (Kuusamo)
Ramblers (Oulu)
More (Englanti)
Slade (Englanti)
Bluesounds
Tower (Oulu--Ii)
Mikko Saarela & Organ
Kari Peitsamo Revival
Hassisen Kone
Hector & Eurooppa
Liisa Tavi & Pekka Tegelman
Rolf Vikströms Hjärtslag (Ruotsi)
Broadcast
 

Kahden päivän pääsylippu 80 mk.


1983
Lauantai 17.7. Sunnuntai 18.7.
(Harri Marstio. myöhästyi - paikkasi tilapäisryhmä Moonshinemakers)
Esa Eloranta Encore (Oulu)
IC-Rock (Pudasjärvi)
Sleepy Sleepers
Bad Sign
Hanoi Rocks
Luther (Oulu)
Scorpions (L-Saksa)
Siberia
22-pistepirkko (Utajärvi)
Musta paraati
Dave Lindholm & Henry O' Band
Sielun Veljet
Climax Blues Band (Englanti)
Juice Leskinen Grand Slam
 

Kahden päivän pääsylippu 100 mk.


1984
Lauantai 21.7. Sunnuntai 22.7.
Tavaramarkkinat
Dingo (myöhästyi, ei esiintynyt)
Oreo Moon (Ruotsi)
IC-Rock (Pudasjärvi)
Popeda
Hurriganes
Frank Marino & Mahogany Rush (Kanada)
Totem (Oulu)

Anna-Leena Härkönen & Jukka Tervo (Oulu)
Kauko Röyhkä & Narttu (Oulu)
Eppu Normaali
Tuomari Nurmio & Meatballs (myöhästyi)
Uriah Heep (Englanti)
 

Kahden päivän pääsylippu 120 mk.


1985
Lauantai 20.7. Sunnuntai 21.7.
Popeda
Zero Nine
Eppu Normaali
Peer Günt
Smack
Omar & the Howlers (USA)
Mountain (USA)
Tiikerikakku (Oulu)
Sig
Pave Maijanen
Juice Leskinen Grand Slam
J. Karjalainen & Mustat Lasit
Dingo 
Mighty Flyers (Englanti)
 

Kahden päivän pääsylippu 150 mk.


1986
Lauantai 19.7. Sunnuntai 20.7.
Backsliders
Nights of Iguana
Zero Nine
Eve
Eppu Normaali
Smack
Mike Monroe & Secret Chiefs
Peer Günt
Savatage (USA)
Topi Sorsakoski & Agents
Kauko Röyhkä & Narttu
Juliet Jonesin sydän (Oulu)
J. Karjalainen & Mustat Lasit
Lapinlahden linnut
Remu
Juice Leskinen Grand Slam
Popeda
Chevalier Brothers (Englanti)
Käytössä kaksi vierekkäistä esiintymislavaa. 
Kahden päivän pääsylippu 180 mk.

Narttu vm. 1986: Jamppa Heikkinen, Hessu Tikka, Jari Paulamäki. 

1987
Lauantai 18.7. Sunnuntai 19.7.
Tiistai (Oulu)
Playmate (Sodankylä)
Melrose
Ilona
Luther (Oulu)
EBPSATRFM (Oulu)
Zero Nine
Peer Günt
That Petrol Emotion (P-Irlanti)
Anthrax (USA)
Tuomari Nurmio
Freud Marx Engels & Jung
Maarit
J. Karjalainen
Smack
Miljoonasade
Eppu Normaali
Triffids (Australia)
 

Kahden päivän pääsylippu 180 mk.


1988
Lauantai 16.7. Sunnuntai 17.7.
Santa Lucia (Kemi)
Tarot
Stone
Zero Nine
Havana Blacks
Melrose
Boycott
Peer Günt
U.D.O. (L-Saksa)
Death Angel (USA)
Erik Hokkanen (USA)
Mary Coghlan (Irlanti)
Eppu Normaali
Popeda
Dave's Twelwe Bar
Stevie Ray Vaughan & Double Trouble (USA)
 

Kahden päivän pääsylippu 180 mk (portilta 220).


1989
Lauantai 15.7. Sunnuntai 16.7.
A.R.G. (Oulu)
Mengele (Oulu)
Mr. Dick (Oulu)
Clifters
Playmate
Popeda
Hearthill
Ne Luumäet
Airdash
Stone
Sielun veljet
Ultima Thule (Viro)
Candlemass (Ruotsi)
Zero Nine 
Rainmakers (USA)
Pelle Miljoona
Juliet Jonesin sydän
Miljoonasade
Topi Sorsakoski & Agents
J. Karjalainen
Del Lords (USA) 
Osa lauantain esiintyjistä soitti ns. rytmiteltassa.

Kahden päivän pääsylippu 180 mk. 


1990
Lauantai 7.7. Sunnuntai 8.7.
Neljä ruusua
Kolmas nainen
Melrose
Zero Nine
Eppu Normaali
Alice Cooper (USA)
Mr. Dick (Oulu)
The Balls
The Phantoms (Kanada)
John Mayall's Bluesbreakers (Englanti)
Tasavallan Presidentti
Clifters
 

Kahden päivän pääsylippu 180 mk.


1991
Lauantai 20.7. Sunnuntai 21.7.
Generators (Oulu)
Faff-Bey (Oulu)
Kolera (Oulu)
Kauko Röyhkä combo
Raptori
Havana Blacks
Unleashed (Ruotsi)
The Fabulous Thunderbirds (USA)
Syrinx (Raahe) & Matti Koskiala 
Gregory & Vähän valoo (Oulu)
Q-stone
Hasse Walli & Asamaan
J. Karjalainen
Värttinä
Blues Brothers Band (USA)
Rytmiteltassa esiintyivät: Erkki ja Tähti, Rizzla Band, Blue Train, Henry O. ja Lost Riders. 

Kahden päivän pääsylippu 210 mk.

sivun alkuun